درباره استریسک

  

 


استریسک محبوب ترین سیستم تلفنی ویپ کد باز در دنیا است، در حال حاضر بسیاری از IPPBX های موجود بر مبنای آن تولید شده اند.

معرفی
استریسک در سال 1999 توسط مارک اسپنسر مدير عامل شرکت ديجيوم در قالب GNU/GPL پايه گذاري شده. استريسک گامی است در جهت عموميت بخشيدن به روشهای گوناگون ارتباطی مبتنی بر شبکه های کامپيوتری و محيطی برای ارتباطات تلفنی, تصويری و کاربريهای مرتبطی نظير IM, Call/Contact Centre و...

 
   با رشد ارتباطات مبتنی بر شبکه های کامپيوتری (IP Based), استريسک با اقبالی روزافزون روبروست. رايگان بودن استفاده از آن در مقابل قيمت به نسبت گزاف برندهای موجود در بازار, امکانات بالقوه با کيفيت مناسب, استاندارد بودن پروتوکل ها و عدم وابستگي به سخت افزار يا نرم افزار خاص از برندی معين, راحتی نصب و راه اندازی, وسعت جامعه اطلاعاتی بسط دهنده آن و از همه مهمتر تجميع سرويس های صوتی (اعم از تلفنی و چت), تصويری و ديتا موجب شده اند تا استريسک به عنوان يک سافت سوييچ يکی از اجزای موثر و محرک دنيای ارتباطات نوين (Next Generation) قلمداد گردد.            

    استريسک بر پايه زبان برنامه نويسی C بنا شده و بر روی سيستم عاملهای گوناگونی نظير,Linux  NetBSD, OpenBSD, FreeBSD, Mac OSX, Solaris, Unix بارگذاری مي شود. علاوه بر اين, نسخه هايی از استريسک نيز ديده شده اند که بر روی پلتفرم ويندوز قابل نصب و راه اندازی هستند.  گذشته از آنکه با استفاده از کامپيوترها و سرورهای معمول و محاسبه توان سيستم (CPU/RAM) بر اساس تعدد کاربران, می توان سرويسهای استريسک را عملياتی نمود اما محبوبيت استريسک و تنوع سرويسهای آن موجب شده تا سازندگان بسياری از پلتفرم ترکيبی لينوکس و استريسک برای ساخت تجهيزات ارتباط يکپارچه (Unified Communications) در مقياسهای گوناگون بهره گيری نمايند. از تجهيزات بسيار ساده, کارا و ارزان در مقياس SOHO و SMB  گرفته تا طراحيهای پيچيده با تعداد کاربر بالا در محيطهای Enterprise. توليد چنين ابزارهايی در عمل بسيار ساده و آسان است. چراکه نرم افزارهای مربوطه موجود بوده و کافيست با طراحی رابط کاربری (اينترفيس) متناسب و عموماً تحت وب, راهبری سيستم را تسهيل نمود. طبعاً در نمونه های پيچيده تر, تغييرات ماخذ نرم افزار برای عملکرد بهتر نيز  به علت متن باز لينوکس و استريسک امکان پذير خواهد بود.

 
   به عنوان يک نرم افزار چندمنظوره که بر بستر شبکه های اطلاعاتی بنيان نهاده شده,  تدبير انديشی متناسب همانند طراحي درست شبکه (QoS, Redundancy, Traffic Management & Planning) و استفاده صحيح از سخت افزارهای آن علی الخصوص در محيطهای SMB و Enterprise گريزناپذير است. لذا استريسک چه برای کاربريهای ساده ای نظير مرکز تلفن (IPBX) و چه کاربريهای پيچيده تری همانند کنفرانس ويدئويی, مرکز تماس (Call/Contact Centre) و يا يکپارچه سازی با نرم افزارهايی نظير اتوماسيون اداری, ERP و... مورد بهره برداری واقع گردد, می بايست واجد چنين پيش شرطهايی باشد.

   بر خلاف تصور بسياری, استريسک و اساساً تفکر سافت سوييچ و تبادلات صوتی, تلفنی و تصويری مبتنی بر نرم افزارهای تحت شبکه نه تنها با ديدگاههای سنتی ارتباطات مخابراتی در تعارض نيست که صد البته مکمل و توسعه دهنده آن نيز هست. اگرچه در نگاه اول, ساختاری نظير استريسک برآمده از محبوبيت, گسترش و ارزان بودن ارتباطات مبتنی بر شبکه های کامپيوتری ( VoIP, IP Telephony, Video Conferencing,...) توصيف می شود اما هيچگاه تطابق با ساختارهای سنتی عموماً TDM فراموش نشده و در ديدگاه کلان, مديای ارتباطی تاثيری در ذات عملکرد استريسک ندارد. راه اندازی استريسک بر پايه تجهيزات IP Based اگرچه ساده تر و ارزانتر است اما تطابق با تکنولوژيهای قديمتر همواره منظور نظر بوده. دو مطلب, يکی امنيت و ديگری اطمينان از صحت عملکرد (Reliability) در سيستمهای سافت سوييچ و استريسک در مقايسه با سيستمهای سنتی ارتباطی محل مناقشه مدافعان تفکر سافت سوييچ و ايده های سنتی تر هستند. اين دو مطلب به خودی خود شايسته مقالات تفصيلی جداگانه هستند اما در پايان به اختصار راه حلهای ايجاد يک سيستم استريسک برای پاسخگويي به نيازهای امنيتی و صحت عملکرد بيان شده اند.

 
   رمزنگاری تبادلات (Encryption) بهترين روش موجود است که حتی شنود روی کابل (Line Tapping) و در اختيار داشتن سريعترين کامپيوترها نيز قادر به گسست آن نيست. علاوه بر روشهای معمول می توان پروتوتکلهای اختصاصی جهت رمزنگاری تبادلات ايجاد نمود. اين مهم به واسطه توانمندی سيستم عامل لينوکس امکان پذير بوده و در کل چه از روشهای معمول رمزنگاری و چه از پروتوکلهای اختصاصی, می توان جهت تامين امنيت ارتباطات مابين اجزاء سيستم مبتنی بر استريسک بهره گيری نمود. در کنار اين مطلب, لينوکس به خودی خود, يک فايروال متناسب است که در کنار ساير سدهای امنيتی شبکه, می تواند ضريب امنيتی دسترسی به خدمات دهنده های استريسک را تا حد بالايی تضمين نمايد.

 
   بسياری ويژگيهای برجسته سيستم استريسک که بر پلتفرم لينوکس نصب و راه اندازی شده, در ذات از توانمنديهای سيستم عاملی لينوکس به ارمغان آورده شده اند. قابليتهاي پر قدرتی نظير Clustering و High Availability (HA) لينوکس متضمن اطمينان از صحت عملکرد (Reliability) سيستم سافت سوييچ مبتنی بر استريسک هستند. در کنار اين مطلب, امکانات افزونگی (Redundancy) سخت افزاری نظير منابع تغذيه, در کنار امکانات افزونگی شبکه کامپيوتری در قالب لينکها, تجهيزات, پروتکلها و... موجب شده اند تا استريسک اگر نه بالاتر, شانه به شانه سيستمهای TDM Based بايستد.
با اين اوصاف, استريسک راهی است به سمت ارائه خدمات نوين ارتباطی (Next Generation) در مقياسهای گوناگون SOHO, SMB, Enterprise. راهی که به يکپارچگی, نوآوری و آسانی ارائه طيف وسيعی از خدمات صوت, تصوير و داده (Unified Communications) منتهی شده و به اتحاد روشهای ارتباطی ثابت و سيار در عرصه تعاملات سازمانی (Enterprise Fixed Mobile Convergence) منتهی خواهد شد.

 

 

سایت رسمی: http://www.asterisk.org
دریافت برنامه: http://www.asterisk.org/downloads
توضیحات بیشتر:
http://www.voip-info.org/wiki/view/Asterisk

 

 

 

 

 

 

 

Icon 4 Tavajoh

Icons 2 Karshenas

دوره آموزشی استریسک و برنامه نویسی متخصص کسانی که می خواهند سیستم های تلفنی هوشمند بسازند برگزار می گردد، برای جزئیات دوره به "توسعه استریسک" مراجعه نمایید.

 

 

امتیاز دهید:
شنيدن بوق شهري با گرفتن يك شماره
زمانبندي دوره نهم آموزش الستيكس

مطالب مرتبط

 

نظرات

نظري ارسال نشده است
Default Avatar
Already Registered? Login Here
مهمان
دوشنبه, 30 مرداد 1396

تصویر امنیتی

/articles?id=16870&no_html=1&task=captcha.generate&tmpl=component

محبوب ترین مقالات - بلاگ

27 تیر 1396
ایزابل (Issabel)
الستیکس (Elastix)
 ایزابل چیست؟ سیستم تلفنی ایزابل در حال حاضر جانشین قدرتمند سیستم تلفنی الستیکس و در صدر محبوب ترین سیستم تلفنی های کدباز جهانی مطرح می باشد. این سیستم جامع در واقع پیشرو نوین و ثابت قدم دستاورد...
26 فروردين 1396
ایزابل (Issabel)
الستیکس (Elastix)
امکان مدیریت و تعیین قوانین بر وضعیت تماس ها در بخش های مختلف اعم از داخلی ها، گروه ها، صف ها و...از کاربردی ترین ویژگی های سیستم تلفنی ایزابل (الستیکس) می باشد که به عنوان یکی از گزینه های پیش رو در ...
12 تیر 1396
ایزابل (Issabel)
اگر شما هم از طرفداران سیستم های متن باز هستید قطعا تا امروز از ارایه جدیدترین نسخه سیستم تلفنی رایگان ایزابل آگاه هستید.، توسعه دهندگان این سیستم تغییرات متعددی را نسبت به محصول قبلی خود ( الستیکس ۴ ...
23 ارديبهشت 1396
بررسی نرم افزار
  معرفی محصول سیستم تلفنی الستیکس که در حال حاضر با عنوان ایزابل به اهداف توسعه محور خود ادامه می دهد، مجموعه کاملی از سرویس ها و امکانات کاربردی را در راستای سهولت مدیریت و یکپارچه سازی ارتباط...